Standard Enclosures / ENC10/12R
ENC10/12R Raised Lid Enclosure, 10 x 12 inches
Overview
Please note that a grounding wire is not included with the enclosure.
Read More
Benefits and Features
Images
Backplate that is used inside the enclosure
3D/CAD Files:
Detailed Description
Compatibility
Dataloggers
Product Compatible Note
21X (retired)
CR10 (retired)
CR10X (retired)
CR200X (retired)
CR211X (retired)
CR216X (retired)
CR23X (retired)
CR300 (retired)
CR350
CR500 (retired)
CR5000 (retired)
CR510 (retired)
CR6
CR9000 (retired)
CR9000X (retired)
Additional Compatibility Information
Peripherals
Specifications
Enclosure Classification NEMA 4X (before being modified for cable entry, conduit, or ground lug)
Number of Cable-Entry Seals 1 medium, 2 small
Dimensions
  • 30.5 x 25.4 x 14 cm (12 x 10 x 5.5 in.) internal
  • 28.42 x 23.44 x 15.09 cm (11.19 x 9.23 x 5.94 in.) internal under the lid space
  • 34.06 x 29.03 x 16.76 cm (13.41 x 11.43 x 6.6 in.) external
Weight 4.1 kg (9 lb)
Frequently Asked Questions
Number of FAQs related to ENC10/12R: 11
Expand AllCollapse All
  1. Backplates are available in sizes designed to fit in Campbell Scientific enclosures: 10 x 12 in., 12 x 14 in., 14 x 16 in., and 16 x 18 in.
  2. Yes. Each enclosure Campbell Scientific sells has a powder-coated backplate with holes on 1 in. centers that match the mounting flanges on our equipment for easy mounting.